Už v dávnych časoch sa dalo usúdiť, do akého stavu človek patril alebo v akej finančnej situácii bol. Zrejme podľa toho vzniklo aj príslovie: Šaty robia človeka. Je to však naozaj tak?

Každý deň na ulici stretávame rôznych ľudí. Medzi prvými vecami, ktorési na nich všimneme, je oblečenie. A mnohí sú teda oblečení naozaj dobre. Majú značkové veci, teplé oblečenie a každý deň si môžu dovoliť navliecť na seba niečo iné. No sú aj takí, ktorí nosia už staré, potrhané alebo nebodaj špinavé veci. S takými ľuďmi väčšinou nechceme mať nič do činenia a akosi podvedome sa od nich odťahujeme. Obyčajne tie osoby hodnotíme ako lenivých, neporiadnych a zanedbaných. Myslíme si, že sa o seba nestarajú a že im je jedno, ako vyzerajú.

Bezdomovec

Nikdy ale naozaj nevieme, v akej situácii sa práve nachádzajú. Navonok zanedbaný človek v sebe môže ukrývať silný príbeh. Kedysi mohol mať slušnú prácu. Vlastný dom a šťastnú rodinu. Život sa mu to ale rozhodol osladiť hádzaním polien pod nohy. Títo ľudia mohli stratiť všetko v jednej chvíli a nemohli za to. Je jedno, či to bola vážna choroba, smrť blízkeho človeka alebo aj finančná kríza.

Na dobre oblečených okoloidúcich sa už ale pozeráme celkom ináč. Nemyslíme si o nich, že sú bez práce, leniví a zlí. Pokladáme ich za úspešných, talentovaných a slušných častokrát bez toho, aby sme o nich vedeli aspoň niečo. Lenže to je veľká chyba. Ľudí nesmieme posudzovať podľa výzoru. Aj ten najšpinavší človek na svete môže byť milý, srdečný a bez premýšľania by dal by za svojich blízkych aj život. A ten najluxusnejšie oblečený môže byť zas krutým a bezcitným človekom.

Móda kedysi

Pravdou je ale aj to, že náš štýl obliekania môže o nás čo-to prezradiť. Musíme si dávať pozor, aké signály svojím oblečením vysielame okoliu. Je dôležité dať si pozor aj na príležitosť – na výročnú oslavu sa predsa nedostavíme v teplákoch a na túre nám zasa lodičky budú akurát tak na príležitosť dolámať si nohy. Nemali by sme sa však k ľuďom s odlišným štýlom správať zle. Oveľa viac dôležitejšie ako spôsob obliekania je to, ako sa správame. Týmito slovami by sme sa mali riadiť častejšie.