Plánujete rekonštrukciu podkrovnej vstavby alebo ju už vykonávate, ale zatiaľ nemáte rozhodnuté, kde, a aká osvetľovacia technika tam bude inštalovaná? Môžete samozrejme využiť súčasné možnosti na trhu a namontovať tam klasické stropné či nástenné svietidlá, ale pamätajte, že podkrovné vstavby mávajú šikmé stropy, a že tam akékoľvek výstupky na hladkých stenách vyzerajú rušivo. Čo však rušivo nevyzerá, sú bodové žiarovky GU 10 LED. Nahradzujú staré typy halogénových „bodoviek“, ktoré sa v pôdnych vstavbách inštalovali už pred desiatkami rokov.

LED žiarovka

Ľudia majú s týmito svietidlami dobré skúsenosti a zaznamenávali s ich prevádzkou jediný problém, vlastne dva, a síce pomerne vysokú spotrebu elektrickej energie a zároveň kratšiu životnosť. Toto sa však týkalo iba halogénových žiaroviek, tie súčasné LED žiarovky s tým problém nemajú. Ich životnosť je mnohonásobne dlhšia a za predpokladu, že svietite s touto žiarovkou denne päť hodín, vydrží vám vo vašom dome napríklad aj dvadsaťpäť rokov.

osvetlenie priestoru

Problematická nie je ani spotreba energie, ktorá je už natoľko nízka, že je to až neuveriteľné. Zatiaľ čo stará halogénová žiarovka odoberala 75 Wattov, LED žiarovka iba 10 wattov. Úspora energie sa prejaví najmä u väčšieho počtu žiaroviek, keď ich napríklad naraz svieti sedem až desať.

LED žiarovky GU 10 je možné využiť aj na iných miestach v domácnosti, hodia sa napríklad aj na osvetlenie vstavaných skríň, umiestnených v predsienach, kde je pomerne málo svetla, a kde musíte svietiť centrálnym svietidlom. Osvetlenie skríň bodovými žiarovkami je efektívnejšie a nasvietite si presne tie miesta, kde potrebujete dobre vidieť, čo je pri hľadaní vhodného oblečenia a pri obliekaní kľúčové. Zároveň tu môžete využiť pohybové čidlo a nechať spínať žiarovky pri otváraní dverí a pri kontakte vášho tela s vnútorným prostredím jednotlivých skriňových regálov a políc.