Dnešná doba je už plná noviniek a technologických vymožeností. Dokonca už aj knihy sa nemusia čítať tak ako kedysi. Dobre vieme, že kúpiť sa dajú aj takzvané e-knihy, teda knihy v digitálnej podobe. Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi sme si so sebou na cesty zobrali možno 2 obľúbené knižky, dnes stačí so sebou vziať prenosnú a praktickú čítačku kníh a do nej sa vojde bohaté množstvo stiahnutých titulov.

Čítačka kníh, šálka

Je to celkom zaujímavý produkt aj v prípade, ak sa chcete večer oprieť a miesto hrabania sa v knihách jednoducho vytiahnete čítačku a v nej si vyberiete konkrétny titul, ktorý si chcete prečítať. Jednoducho, rýchlo, moderne. Samozrejme digitálne a a cez displej. Pokiaľ sa preto aj vy radíte k moderným čitateľom, pravdepodobne ste už kúpu tohto produktu zvažovali.

  • V takom prípade spomeňme, že najobľúbenejšími výrobcami čítačiek kníh na dnešnom trhu sú Amazon a PocketBook.

S akými čítačkami kníh sa na trhu stretnete? Aké parametre sa oplatí sledovať pri ich kúpe?

Tak začnime tým, na čo nám okamžite padne zrak. Tým je displej. Displej je zároveň to hlavné, vďaka čomu vidíme text. Ten sa v prípade čítačiek delí na dva základné druhy: E – Ink a LCD.

  • E – Ink vytvára vizuálny efekt najviac podobný textu v klasickej tlačenej forme. Zároveň ide o displej, ktorý je úsporný a dá sa povedať ideálny v prípade, ak máte v pláne čítať často a pravidelne. Na druhej strane ale pri tomto type treba rátať so slabším výkonom, s nižšou frekvenciou procesora, a tým pádom s možnými problémami pri prezeraní videí a internetu. 
  • LCD ponúka dokonale vykreslený obraz spoločne s vysokým rozlíšením. Ide o modely s výkonnejším procesorom a vhodný aj na vyššie spomenuté sledovanie videí či internetu. Oproti E – Inku však tento typ viac poškodzuje zrak.

Žena, čítačka kníh

Stretnete sa s rôznymi veľkosťami displeja

A to konkrétne od 6 do 12 palcov. Pokiaľ je vašou prioritou čítanie, najväčší displej by bol najmenej kompaktný, pričom na čítanie textu ideálne postačia menšie modely s praktickejšími rozmermi. 

Ako sa dostanete ku knihám?

Buď si ich stiahnete do počítača a následne pripojíte USB kábel z čitačky, vďaka čomu ich presuniete, alebo môžete dať stiahnuté tituly na SD kartu a tú vložiť do zariadenia. V neposlednom rade sa v zariadení pripojiť k internetu a priamo sťahovať odtiaľto.